Spárga Termesztése Kiskertben

A gyomok féken tartása, valamint a nedvesség megtartása érdekében, használjunk szalma talajtakarót. Halványító spárga nevelésekor minden évben bakhátat kell készítenünk, ezért ott nagyobb sortávolságot - 140 cm - alkalmazzunk, míg zöld spárga neveléséhez elég a 120 cm sortáv is. Ősszel telepítsük végleges helyére a spárgát, egymástól kb. 30 cm-es távolságra. Termő spárga ápolása A termő spárgában a feladatok kora tavasszal kezdődnek mivel a spárga már 4-7 °C-os talajhőmérsékleten növekedésnek indulnak, ezért a tavaszi mechanikai talajművelést és a bakhátkészítést ezt megelőzően el kell végezni. Késíztsünk 25-30 cm magas és ugyanilyen széles bakhátat a halványító (fehér) spárgának. A betakarítás végeztével húzzuk szét a bakhátat, hogy növényünk erőt gyűjthessen a következő szezonra. Ne spóroljunk a tápanyagutánpótlással: a termő spárgát minden harmadik évben szerves trágyázni szükséges, illetve műtrágyázással pótoljuk az elhasznált. A spárga a szedés időszakában és az azt követő vegetációs időszakban is rendszeres öntözést kíván, mintegy 400 mm vizet fogyaszt a tenyészidőszak alatt.

Chili paprika termesztése

Az első 3 évben tehát felkészítjük a növényt a megfelelő érettségre a begyűjtéshez. Az ápolási munkák ezalatt: a gyomirtás, 5-6 alkalommal locsolás, N fejtrágyázás, védekezés a kártevők (Spárgalégy és spárgabogár) és a kórokozók (spárgarozsda) ellen. A spárga szaporítása/vetése A spárga magról és a zöld növényi részekről, tőosztással szaporíthatjuk, de ez utóbbinak nem jó a hatékonysága, ezért a gyakorlatban nem alkalmazzák. Magvetéshez a vetés ideje: március. Szabadföldön 40 cm sortávolságra, egymástól 5-6 cm távolságba vetjük a magokat, 3-4 cm mélységben. Számoljunk vele, hogy a magok lassan, vontatottan csíráznak és hosszú a magonc nevelési ideje is, kb- 5-6 hónap. (Üvegházban gyorsabb a palántanevelés) A spárga gondozása és termesztése Fontos a jó helyválasztás, mivel a spárga 10-15 évig egy helyen nevelhető. Válasszunk termékeny, jó vízelvezetésű homokos talajt és napos helyet. Jó, ha a talaj pH-értéke 6, 5-6, 7 között van. A spárga tápanyagigényes zöldség, ezért a talaj felszínét szükséges rendszeresen jó minőségű humusszal, komposzttal vagy műtrágyával feltölteni.

Spárga Spárga termesztés Spárga (nyúlárnyék, csírág, Asparagus officinalis L., Liliaceae). Kelet-Szibériából származik. Már az egyiptomiak is ismerték. Hazánkban őshonos, vad alakjai mindenhol megtalálhatók. A spárga termesztés nagyobb elterjedése a századfordulóra esik. Nagy vitamin és vastartalma miatt jelentős. Konzervvé feldolgozva, ill, mélyhűtéssel tartósítva egész éven át fogyasztható. Gyógyászati célokra diuretikus hatása miatt használják. Jó exportnövényünk. Magassága 50-150 cm. Évelő, kétlaki, bojtos gyökérzetű, ritkán hímnős virágú. Szívógyökere vékony, raktározógyökere vastag. Mindkettő gyökérszőrös. 2-3 m-ig hatolnak a talajba. Földbeli hajtása a gyökértörzs (rizoma). Oldalrügyeiből fejlődnek a felhasználásra kerülő hajtások, a Spárga sípok. Alakja lehet hengeres, kúp alakú, tompa v. hegyes. A spárga síp csúcsi része a spárga fej, amelyen pikkely- szerű levelek helyezkednek el. Színe fehér, de ha a szabad levegővel érintkezik, zöld, lila, sárga vagy rózsaszínű lesz. Szára és az ezen fejlődő rövid szártagú oldalágak kopaszak.

Fontos a jó vízáteresztő képességű laza virágföld. Ebben a cserépben védett helyen neveljük a spárgát, mert csak a következő évben érdemes kiültetni őket a szabadba. A gyöktörzset május elején ültessük ki a rügyes oldalával felfelé, kb. 10-15 cm mélyen a föld alá, egymástól 35-40 cm távolságra. Ültetés után jó alaposan öntözzük be a növényeket, és ne feledjük el a rendszeres gyomlálást sem. Télen takarjuk be a töveket komposzt vagy trágya takaróval, amit a spárga tavasszal fog meghálálni. Ezt a zöldség növényt akár egy cserépben is nevelhetjük a kertbe ehhez egy 35-40 cm széles cserép vagy edény a legmegfelelőbb, páfrányos levelei még díszítik is kertünket. Két év nevelés után, a harmadik év márciusában, halványított spárga esetében, a növények köré húzzunk bakhátat, vagyis emeljünk kb. 30 cm magas dombot a növények köré. A sípok a harmadik évtől szedhetők, amikor a hosszúságuk eléri a 20-25 cm-t. A szedés április elejétől egészen június elejéig tart, van, hogy kétszer vagy háromszor kell leszedni a termést, mert nagyon gyorsan nő.

Zöldség lap - Megbízható válaszok profiktól

rukkola termesztése

Ha a bab ládája elég nagy tehát, termeszhetünk benne még kelkáposztát, borsikafüvet vagy zellert is. 2. Saláta Mivel a saláta gyorsan nő, egy vegetációs időszak alatt többször is be tudjuk takarítani. Rendszerint már a tavasz első felében megkezdhetjük az ültetését. Termesztéséhez válasszunk egy széles (semmint mély) ültetőedényt (15 cm mély bőven elég). Ültetéskor hagyjunk legalább 10 cm távolságot a növények között. Ha nem fejes salátát, hanem levélsalátát termesztünk, ez a távolság kevesebb is lehet. Használjunk jó vízvezető képességű ültetőkeveréket és ügyeljünk arra, hogy folyamatosan kissé nyirkos legyen a saláta földje. 3. Chili és egyéb paprikafajták A chili és társai bőtermő zöldségfélék, amelyeket gond nélkül termeszthetünk cserépben. Az sem elhanyagolható körülmény, mennyire dekoratív a cserepes paprika, sok szempontból még a dísznövényekkel is felveszi a versenyt. Napos, meleg helyre van szüksége az egészséges fejlődéshez. Ha a cserepét napos helyre állítjuk és biztosítjuk számára a megfelelő minőségű talajt és szükséges tápoldatot, gazdag termésre számíthatunk.

pecsétviaszgomba termesztése

Pecsétviaszgomba termesztése

Helyes ha eme célra, megfelelően összeválogatott kiváló hím- és nővirágú egyedekből külön magtermő anyatelepet létesítünk. E telepen tavasszal nem szedünk sípokat, hanem valamennyi hajtást meghagyjuk a töveken, azok (különösen a maghozók) erősítésére. Az érett augusztusban megszedett bogyókból a magokat kimossuk, majd megfelelő tisztítás és osztályozás után a teljesen egészséges kifogástalan magvakat az e célra előkészített palántanevelő-ágyakba még az ősz folyamán elvetjük. Spárga betegségei és kártevői. Spárgarozsda ( Puccinia asparagi), spárgalégy nyüvei (Platyparea poeciloptera), spárgabogarak (Crioceris spp. ), levéltetvek (Aphydidae). Zöldségtermesztés Spárgatök szaporítása és termesztése Spenót termesztés Sütőtök Sütőtök vetés Zeller termesztés

Összefoglaló A szerző gazdag szakmai tapasztalatait, hosszú kutatási munkájának eredményeit és a spárgatermesztés jelenlegi technológiai változatait foglalja össze művében. A halványításra alkalmas és a zöldspárga növénytani jellemzése után a legjobb, jól bevált fajták és az új hibridek tulajdonságait ismerteti a könyv. A termesztéssel szorosan összefüggő élettani és környezettani igényeket tárgyaló fejezetet a speciális, többéves ápolási munkák részletezése (magoncnevelés, telepítés, öntözés stb. ) követi. A spárgatermesztés legmunkaigényesebb része a szedés, a legbonyolultabb a piaci előkészítés. Ezek leírásával zárul a mű.

Mivel ültessük egy helyre? Bazsalikom, körömvirág, petrezselyem vagy paradicsom. A közönséges spárga begyűjtése A spárga szedése nagyon sok kézimunkát igénylő munka. A betakarítás átlagos évjáratban április 1. dekádjában kezdődik és június 1. dekádjáig tart. Ebben az időszakban többnyire naponta kétszer kell a spárgát szedni. A zöldspárga szedése kezdődik korábban. A halványító spárgánál azokat a sípokat szedjük le, amelyek a bakhát tetejét elérték. A sípok hossza a halványító spárgánál 22 cm. Igen nagy munkát igényel a halványító spárga szedésénél a bakhátak megbontása, majd visszaigazítása. Törekedni kell arra, hogy a sípokat tőből törjük ki, mert a visszamaradt csonk miatt az egész tő berohadhat. A zöldspárgánál a megfelelő méretű, de még zárt pikkelyű sípokat kell betakarítani. A sípok hossza a zöldspárgánál kb. 27 cm.

  1. The walking dead 7 évad 1 rész
  2. Aesthetica of a rogue hero 2 rész
  3. Termesztése
  4. Nissan primera p10 alkatrészek
  5. Hogyan termesszünk saját spárgát? - Szépzöld
  6. Minden idők legjobb kapusai minecraft
  1. Samsung ht j7750w 7.1 házimozi rendszer
  2. Kőmíves benedek szeged
2019-horvátország-nyaralás